Eğitimler

Kurumsal ve bireysel haftasonu eğitimleri veriyorum. Konu başlıkları ve detayları bu sayfada bulabilirsiniz.

Eğitim detayları, geniş kapsamlı içerik ve ücret bilgileri için benimle irtibata geçebilir ya da eğitim ile ilgili alandaki Bilgi Talebi bağlantısına tıklayabilirsiniz. Lütfen, Adınızı, soyadınızı ve sizinle iletişim kurabileceğim bir telefon numarası da eklemeyi unutmayın :)

Eğitim kategorilerine hızlı erişmek için aşağıdaki seçme kutusunu kullanabilirsiniz:


Django

Django 101

Aklınıza gelen en hızlı web geliştirme yöntemini ya da sürecini düşünün ve hemen unutun! Django, Python ile geliştirilmiş belkide en iyi web uygulama geliştirme aracı/çatısı ve pilleri de içinde!

Daha fazla bilgi

Django Class-based Views

Uzun süre direndiğim ama daha sonra da kullanmadığım için çok pişman olduğum, alışkanlık yapan :) pek çok harika özelliği bana sağlayan ve işlerimi kolaylaştıran Class-based Views ile tanışmaya, hızlı Django uygulamaları geliştirmeye hazır mısınız?

Daha fazla bilgi

Django Formülleri

Hani Best Practice dedikleri, pek çok farklı yöntem içinden seçilmiş en faydalı ve pek çok geliştiricinin “doğru” saydığı teknikleri göreceğiz.

Daha fazla bilgi

Django Form’ları

Kullanıcıdan girdi almak, bunu veritabanına kaydetmek ya da değiştirmek... Veritabanındaki tablodan otomatik form üretmek... Bilgi doğrulaması yapmak... İşte Django formları bize bunları ve dahasını sağlıyor...

Daha fazla bilgi

Django ORM

Object Relational Mappers ya da Mapping. Django’nun güçlü olduğu konulardan biri. Bir satır SQL kodu yazmadan veritabanı içinde her türlü sorgulama işlemini yapmak, veritabanının cinsinden bağımsız olarak çalışabilmek ve herşeyi Python dili ile programatik hale getirmek...

Daha fazla bilgi

Django REST Framework ile API Sunmak

Zaten elimizde yazdığımız bir Django uygulaması var. Ee o halde bunu neden hemen API haline getirmiyoruz? Hazır modellerimiz varken? İşte DRF ya da Django REST Framework bu durumlarda derdimize derman oluyor...

Daha fazla bilgi

Django ile Migration

Django uzun süreçler sonunda çok başarılı bir özelliğe kavuştu. Migration yani veritabanının da aynı kod gibi programatik olarak üretilebilir ve versiyonlanabilir olması.

Fakat Django’da bir yere kadar bunu otomatik olarak yapabiliyor. İşte bu eğitimde kendi başımıza migration yazmayı, manuel olarak squash yapmayı, Integrity’i korumayı ve benzeri püf noktalarını öğreneceğiz.

Daha fazla bilgi

Django ve Admin Panel - I

Django ile yeni tanışan bir kişinin ilk görüşte aşık olduğu şey hiç şüphesiz Django ile beraber gelen Admin Site yani Admin Panel’dir. Django admin ile yapabileceklerimizin sınırı neredeyse yok!

Daha fazla bilgi

Django ve Admin Panel - II

Admin Panel’i öyle bir hale getireceğiz ki kimse buna inanmayacak! Dash-board’lar, özel formlar, Inline form setleri ve daha pek çok püf noktası bu derste!

Daha fazla bilgi

Django ve Authentication

Authorization ile Authentication arasındaki fark nedir? Django bize pek çok hazır özellik ile geliyor. Kendi kullanıcı mekanizmamızı üretebildiğimiz gibi kendi özel yetkilendirme mekanizmamızı da yapabiliyoruz.

Daha fazla bilgi

Django ve Deployment

Yazdığınız uygulama ne kadar iyi olursa olsun canlı sunucu ortamına aktarılmadıkça bir anlam taşımaz. Uygulama kullanıcılar için yapılmışsa, kullacıların da bu uygulamaya rahatça, sorunsuz olarak erişmesi gerekir.

Daha fazla bilgi

Git

Gelişmiş GIT 102

Gündelik hayatta bazen çok ihtiyacımız olan, bazen de sık rastlanmayan durumlarda işimize yarayan çeşitli git komutları, geliştirme akışı senaryoları çok işimize yarayabilir!

Daha fazla bilgi

Herkes için GIT

Daha önce hiç git kullanmadınız? Ya da yeni başladınız. Peki tam olarak neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Komut satırından git kullanmak düşündüğünüzden daha kolay!

Daha fazla bilgi

Programlama

Temel Programlama - 101

Bilgisayar programlamaya yeni başlayan hatta başlamayı planlayanlar için hazırlanmış, programlamanın mantığını anlatan eğitim!

Daha fazla bilgi

Python

Python 101

Bu eğitimde genel hatlarıyla Python programlama dilini öğreniyoruz. Python ile birlikte gelen veri tipleri, fonksiyonlar ve diğer faydalı araçları nasıl kullanabileceğimizi görüyoruz.

Daha fazla bilgi

Python 102

Object Oriented Programming, havalı adıyla OOP, yani nesneler, nesnelerin birbirinden türemesi, kısaca Python’un en önemli ve iddali konularından biri. Bu eğitimde komut satırından uygulama geliştirmeyi öğreneceğiz.

Daha fazla bilgi

Python Paketi Hazırlamak

Geliştirdiğiniz herhangi bir python uygulamasını ya da re-usable denilen, tekrar tekrar kullanılabilirliği olan bir Django uygulamasını dağıtmak istediğinizde, Python kurallarına uygun bir modül / paket hazırlamanız gerekiyor!

Daha fazla bilgi

Python Uygulaması ve Test

İlk günden beri içinde kendine özgü test mekanizmalarıyla gelen Python’un en temel test yöntemlerinden başlayarak, daha modern ve komplike yöntemleri inceleyeceğiz bu eğitimde.

Daha fazla bilgi

Ruby

Makefile değil Rakefile

Komut satırından pek çok işinizi otomatize etmek ister misiniz? Kendisini saygıyla andığım, Ruby dünyasının en sevilen isimlerinden sevgili Jim Weirich’in bizlere armağanı rake ile tanışmaya hazır mısınız?

Daha fazla bilgi

Middleman ile Websitesi yapmak

Sadece .html dosyalarını sunabilen bir sunucunuz var. Yoooo, o bile yok, sadece GitHub’da bir hesabınız var. O halde sizin de özgür bir websiteniz olabilir.

Blog sitesinden alış-veriş sitesine kadar çok acaip şeyler yapmaya hazır mısınız? O halde sizi Middleman ile tanıştırmak istiyorum!

Daha fazla bilgi

Rack Uygulaması Geliştirmek

Ruby web uygulamalarının can damarı olan Rack ile neler yapabilirsiniz? Daha önce hiç Middleware yazdınız mı? Bu eğitimde kendimize ait minik bir web framework’ü geliştireceğiz.

Daha fazla bilgi

Ruby 101

Python ile kardeş, neredeyse aynı yaşta, çok elastik, biraz bumbastik, evin yaramaz çocuğu Ruby dili ile tanışmaya hazır mısınız?

Daha fazla bilgi

Ruby Gem’i Nasıl Hazırlanır?

Geliştirdiğiniz bir komut-satırı uygulamasınız, ya da Ruby on Rails için yazdığınız bir eki / paketi, ya da yardımcı kütüphaneyi nasıl dağıtacaksınız?

Test Driven Development (TDD) metodolojisi kullanarak kuralına uygun Ruby paketi geliştiriyoruz.

Daha fazla bilgi

Ruby ve TDD 101

Ruby ile basit bir script bile geliştirseniz mutlaka Test’le Yürüyen Geliştirme (TDD) metodolojisini takip etmeniz gerekir. Bu eğitimde, Ruby ile birlikte gelen test kütüphanelerine ek olarak, popüler test suit’lerini inceliyoruz.

Daha fazla bilgi

Sinatra 101

Ruby ile tanışmamda büyük rolü olan, pek çok framework’e ilham kaynağı olan, author’u ile tanışma şansı yakaladığım, bence Ruby’nin efsane web framework’ü Sinatra’yı A’dan Z’ye öğrenmek ister misiniz?

Daha fazla bilgi

Sinatra ve Active Record

Küçük projeleriniz, ya da hızla prototip olarak deneme yapmak istediğiniz CRUD operasyonları gerekiyor. Sunucu ayağa kaldıracak vakit de yoksa ne yapmak gerekiyor ? Ruby on Rails’in (evet yanlış duymadınız) can damarı Active Record’u tek başına kullarak Sinatra uygulaması geliştirip deploy ediyoruz!

Daha fazla bilgi

Unix

Bash 101

Çekirdeğe (kernel’a) açılan kapıdır BASH. Her Linux/Unix tabanlı işletim sisteminde mutlaka SHELL aracı bulunur ve bunların çeşitleri vardır. İşte içlerindeki en çok kullanılan ve bilinen shell ise BASH’dir.

Daha fazla bilgi

Vagrant ile BOX yapmak

Hızlı hızlı birşeyleri test etmek için Ubuntu’ya mı ihtiyacınız var? Yoksa başka bir işletim sistemi mi kullanıyorsunuz? Geliştirme takımınız için production ortamının bir kopyasına mı ihtiyacınız var?

Daha fazla bilgi

Bülten

Düzenli olarak (haftalık planlıyorum) verdiğim eğitim konuları ve bilgi sahibi olduğum geliştirme platformları ile ilgili olarak;

  • Yeni eklenen ya da çıkan eğitimlerimi
  • Yeni blog postlarımı
  • Önemli olduğunu düşündüğüm haberleri

içeren e-posta bülteni yayınlayacağım. Bültenime üye olabilirsiniz. Üyeleri çeşitli sürprizler de bekliyor olacak!