Hakkımda

1972 yılında İstanbul’da doğdum. 1984 yılında ilk bilgisayarım olan Commodore 16 ile tanıştım. 1987’de yine rahmetli anne-annem Muazzes Demiralp’in sayesinde Commodore 64’e terfi ettim.

Bilgisayarla oyun oynamaktansa, oyunların başında çıkan intro’lara bakmak daha çok hoşuma gidiyordu.

Ben de yapmalıyım!

Tesadüfen oyun almaya gittiğim “bilgisayarcıda” karşılaştığım oyun dağıtıcısının verdiği disket ile hayatım değişti. Arkadaş bana aslında o gün hayatın sırrını vermişti:

İngilizcen var mı? Bu diskette magazinler var, contact bölümündeki adreslere mektup yaz! Elindeki diğer disketlerden karma bir disket hazırla, mektubu da ilave ederek gönder…

Aynen dediği gibi yaptım. İşin komiği, gönderecek malzeme de yoktu elimde. Garip garip müzik demolarının olduğu karma bir disk hazırladım ve 15-20 kişiye gönderdim. Yaklaşık 1 ay sonra, okuldan eve döndüğümde, posta kutusuna sokabilmek için katlanmış bir zarf ben bekliyordu. Koşarak 5 kat merdiveni çıktım, zarfı açtım ve içinden ikiye katlanmış bir disket çıktı.

Commodore 64’ten ekran görüntüsü, disket directorysi

Yıl 1989, Impulse grubu Norveç’ten gelen disket

O an itibariyle Running Man adlı oyun Amiga için henüz çıkmış ve belkide Türkiye’ye gelen ilk release bana gelmişti ama disket büküldüğü için sadece directory olarak görüp oyunu run edememiştik. Bozuktu çünkü :)

Dede Demo Brothers

Mahalle arkadaşım Emre Yavuzkal ile beraber ilk scene grubumuz olan Dede Demo Brothers‘ı kurduk. Tahmin edebileceğiniz gibi benim takma adım: Dede, Emre’nin adı ise Demo‘ydu. Commodore 64 ve Sinclair’da faaliyet gösteriyorduk. Taksim Etap Marmama (şimdiki adı The Marmara)’da düzenlenen Commodore Show 89 hayatımın mihenk taşlarından biridir.

The Hacker Boys

The Hacker Boys adlı grubumuzun “arak” introları bu yıllara denk gelir (8 Grup artık 6 kişidir, Amiga, Commodore 64, Sinclair ve Atari 800 XL’de faaliyet göstermektedir.) O dönem Speed/Trash Metal çok dinlerdim ve bu yüzden grupdaki ismimi yani nick’imi, Kreator grubunun davulcusu Jürgen “Ventor” Reil’dan aldım. Çok fazla release yapamadan grup dağılır!

Commodore 64’ten ekran görüntüsü, the hacker boys müzik player

Full Screen dalgalanma, $1800 - $1806 player

1989’da Ventor ismimle The Joker Crew‘a katıldım. İlk ciddi scene hareketim buydu. Grupta fazla kalmadan dönemin en ünlü Amiga grubu olan Zombie Boys‘a transfer oldum.

Zombie Boys

Türkiye’de pek çok ilki başlatan sevgili Tunç “Turbo” Dindaş zamanının en efsane Amiga grubunu kurmuş bununla da kalmamış pek çok Avrupa ülkesinden de gruba üyeler katmış. 1990 yılında Amiga sahibi olunca scene kariyerime Amiga Coder’ı olarak devam etme kararı aldım. Bir gün tüm Zombie Boys elemanlarıyla Ghostbusters 2 filmine gittik ve o günden sonra adım vigo oldu.

Amiga’dan ekran görüntüsü, Zombie Boys, Heavy Metal Demo

Zombie Boys, Heavy Metal Demo

Bronx

1990 yılında Zombie Boys olarak adımızı Bronx’a çevirdik. Pek çok şeyi ilk kez Bronx olarak yaptık. Dünya çapında yaklaşık 120 kişiydik. Amerika, Avustralya ve Avrupa kıtası olmak üzere toplam 3 kıtada pek çok şey ürettik:

  • Demo, Intro, Oyun (File, Full-Disk)
  • Grafik, Font, Müzik Diskleri
  • Disk Magler, Pack Magler, Chart Mag’ler
  • BBS’ler, Tool’lar
  • Importlar

Övünerek söyleyebilirim ki gelmiş-geçmiş en fazla ürünü bulunan tek Türk grubudur Bronx…

Amiga’dan ekran görüntüsü, Bronx, Faith of Black

Bronx, Faith of Black

ALO Bilgi

1992 yılında, ulusal televizyon kanalları ATV, SHOW TV ve KANAL6 (artık yok!) için, ALO BİLGİ bünyesinde İnteraktif Televizyon Oyunları programladım. Bunlar; Dinozorus 2, Küp Küp, Sokak Dövüşcüsü (Street Fighter) ve Futbol adlı oyunlardı. Yıllar sonra Dinozorus’un tüm kaynak kodlarını bulup GitHub’a yükledim.

Amiga’dan ekran görüntüsü, Dinozorus oyunu

1992 - Dinozorus Oyunu…

Dinozorus dışındaki tüm oyunlar AMIGA-OCS’di ve Amiga 500’de çalışan oyunlardı. Dinozorus Amiga 1200’de AGA chipset’i kullanıyordu ve “24-bit Copper”, “8-bitplane Dual-Playfield” gibi, dökümantasyon / internet gibi şeylerin olmadığı dönemlerde yapılmış orijinal donanım özellikleriydi.

Belki internet/google filan yoktu ama Hüseyin Yeşilbaş yani Ghost/Bronx vardı. Amiga Assembly programlama konusunda bana bildiğim pek çok şeyi öğretmiştir.

KANAL-E (CNBC-E)

ALO BİLGİ günlerinde hem telefon hatları hemde televizyon oyunları ile uğraştım. 1994 ekonomik krizinden sonra 1995’de bugün CNBC-E o günler adı KANAL-E olan televizyon kanalına girdim. (Ne yazıkki 2015 yılında kapandı)

Türkiye’deki ilk borsa verilerini “smooth scrolling” ile çift bant ekrana veren sistemi yazdım. Tabiiki yine Amiga 1200 ve Genlock yardımıyla.

Anima

1995 yılında ANİMA‘ya girdim. “Stop Motion” filmlerde bilgisayar operatörü olarak çalıştım. Zamanının pek çok meşhur “stop motion” filminde görev aldım.

Soner Arıca’nın klibi: Yanımda Yer Var

Soner Arıca için çektiğimiz Yanımda Yer Var klibi

İ.F.R

1996-97 yıllarında İstisnai Filmler ve Reklamlar yani İFR‘de çalıştım. “Non-Lineer Video Editing” yani bilgisayar’la film montajlama. Editör olarak pek çok reklam filmi, video klip ve hatta bir tane de uzun metraj’da çalıştım. 1997-98’de “Freelance” olarak yapımcılık, reji ve yönetmenlik yaptım. Uzun metraj deneyimi kazanmak için 3 hafta Amerika’ya gittim.

webBox.io

Temmuz 2013’de webBox.io adında bir şirket kurdum! Pek çok güzel etkinlik yaptık, eğitimler ve seminerler düzenledik, çeşitli etkinliklere sponsor olduk, destek olduk. Aralık 2014’te faaliyetlerine son verdik.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

İlk dönemim 2001 - 2012, ikinci dönemim ise Haziran 2015 - Aralık 2017. Toplamda 13 yıl 100’ün üzerinde web uygulaması projesinde (irili ufaklı) çalıştım. Son projem için tıklayın.

Zingat

Ocak 2018’de yeni heyecanlar yaşamak için katıldığım genç ekibimizle güzel vakit geçirdim. İlk Ar-Ge merkezi tecrübemi yaşadım.

Biges Güvenli Hayat A.Ş

Mart 2018 - Şubat 2019 tarihleri arasında büyük bir heyecanla çılgın projeler yapmak üzere harika bir ekiple gece gündüz hummalı bir şekilde yazılım geliştirmeye yaptık! Golang’le tanıştım ve çok hoşuma gitti. Ar-Ge projeleri, IoT ve donanım ile ilgili low-level işlerle uğraştım Biges bünyesinde!

Demirören Teknoloji A.Ş

Şubat 2019’dan beri yeni işimde büyük ölçekli bir platform geliştirme projesinde görevliyim.


Sevgili eşim Yeşim Feyzioğlu’yla 1994’de üniversitede tanıştım, 2003’te evlendim. 2011’de kızımız Ezel Özyılmazel dünyaya geldi.

Öğrenmeyi seviyorum. Yeni dilleri (programlama) takip ediyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Open Source’u seviyorum. GitHub’dan projelerime destek olabilirsiniz. Kitap yazmaya çalışıyorum her türlü katkı işe yarar.

İletişim

Benimle, yazılım geliştirme konularında, Commodore 64 / Amiga Demoscene konularında konuşmak isterseniz;