Uğur “vigo” Özyılmazel

Yazılım geliştirici


MobileMe takvim güncelleme skandalı!

mobileme

Bugün itibariyle 17 gün sonra artık MobileMe yeni takvim sistemine geçecek. Güzel. Fakat şöyle bir sıkıntı var. Eşimin kullandığı işletim sistemi Mac OS X 10.5 yani Leopard. Takvim güncellemesi için web’den **Upgrade Calendar** yapmak gerekiyor.


TextMate ve Path sorunsalı

textmate ruby

TextMate’in sevdiğim özelliklerinden biri in-line olarak programlama yapabilmek. Örneğin html ile uğraşıyorsunuz, hemen bir div ve o div’in içinde 15 tane p ve p’lerin içinde de span’e ihtiyacınız var (iyi uydurdum dimi?) basit bir hareketle bunu programatik olarak yapabilirsiniz.


Kendi Ruby’ini Gem’ini kendin kur

ruby irb wirble

Sıcağı sıcağına hemen yazmak istiyorum. Kendin kur kampanyamızın devamı yeni bir maceraya daha hoş geldiniz. Amacımız Mac OS X’e Ruby kurmak. Öncelikle macports’un kurulu olması gerekiyor!


Bu defa son

python pip

Biliyorum daha dün (ya da önceki gün) bu konu ile ilgili bir güncelleme yapmıştım fakat asıl yapmam gerekeni daha yeni hatırladım. Hatta kendi tarafımda pek çok şeyi de düzeltmek zorunda kaldım.


Pip için bash completion

pip bash completion

Bir önceki yazımda unutmuşum, yeni farkettim. pip’i terminalde kullanırken bash-completion özelliğinden de faydalanabiliriz. Bunun için, pip’le gelen bash-completion’ı sisteme eklemek gerekiyor. Tabi, sizde zaten bash-completion kurulu diye var sayıyorum.


Tam ekran App Store (Full Screen)

applescript

Dün Mac OS X update’i ile gelen, tahminimce hayatımıza renk ve heyecan katacak olan App Store uygulamasını Full Screen yapmayı sağlayan minik bir applescript.


Merhaba dünya!

Sonunda karar verdim. Terzinin kendi söküğünü dikemediğini zaten biliyordum. Terzi olduğumu kabul ettim ve kişisel web sitemi tumblr’a taşımaya karar verdim


Poğaça yaptıydım

poğaça yemek tarifi

Geçenlerde işten eve dönerken, sevgili ofisdaşım Lale, bana, diyet pooooooooooça nasıl yapılır onu anlattı… Tarif verdi… Ben de yaptım o tarif üzerine poooooçamı (:


Python kitabı

python kitap

Cuma günü, her cuma olduğu gibi, İstanbul Cevahir AVM’ne gittik. Cuma bizim ofiste CEVO günüdür, öğlen Çin yemeği yeriz Great Dong Fang adlı restoranda.