Uğur “vigo” Özyılmazel

Bilgisayar Programcısı


Fikir Hırsızları!

hırsız lamer

Eğer siz de benim gibi yazılım işleri ile uğraşıyorsanız, takıldığınız yerler olunca, herkes gibi Google’a girip, ilgili anahtar kelimeleri yazıp, arama yapıyorsunuzdur…


7D8 Demoscene Party Raporu

7d8 demoscene

Geçen hafta bu saatlerde, sevgili grup arkadaşım Gnostic/Bronx’la beraber, şakır şakır yağan yağmur altında, Erenköy’den Mecidiyeköy’e gitmeye çalışıyorduk. Hatta dolmuştan inmiş, E5 üzerinde taksi aramaya başlamış bile olabiliriz.


Pilav View Controller (PVC) Framework!

pilav yemek tarifi

Evet, tatil uzun olunca insan can sıkıntısından değişik şeylere yönelebiliyor. Bugün bana tatil fakat eşim bankacı olduğu için O’na tatil değildi. Sabahtan akşama kadar bilgisayarın başındaydım.


Hayal Kahvesi, A.R.O.G ve Starbucks!

arog starbucks

Bugün (aslında 5 Aralık 2008!) büyük bir beklenti içinde, G.O.R.A filminin devamı olan A.R.O.G filmine gittik. 3-4 gün önceden satın aldık biletleri. Yer bulamayız diye… Gerçekten tüm seanslar doluydu. Ancak 20:20 matinesine bilet bulabilmiştik.


Textmate ve php.ini

textmate php

TextMate kullanıyor musunuz? Eğer hayır ise cevabınız çok şey kaçırıyorsunuz. Gerçekten de adını hak eden bir yazılım!


Mac OS X ve Çoklu Rar Hazırlama

osx rar shell

Windows kullanırken vazgeçilemez tool’larımdan biri de WinRar’dı. Genelde herkes gibi bende (!) gün içinde sık sık rar açan biriyim. Biraz google aramasından sonra Mac OS için open source tonla rar açan program buldum.


Mac OS X ve ls komutu

alias shell ls man col

Finder pek çok açıdan faydalı ve iş gören bir uygulama/özelliktir. Pek çok dosya, sistem icabı hidden yani gizli/görünmez durumdadır.


.DS_Store sorunsalı

shell find ds_store

Windows’dan Mac OS’a geçince yaşadığım en büyük farklardan biri de sevgili Finder’ın sürekli olarak .DS_Store adlı dosyalar üreterek fazladan file kalabalığı yaratmasıydı.


Yemeğin üzerine kahve keyfi

Cafe Kirpi’deki güzel yemeğin üzerine, soluğu Starbucks Erenköy’de aldık. Ben Americano içtim, Burak’la Lale Hot Chocolate içti, Yeşim ise adını tam bilemediğimiz bişi içti, hoşuna gitti mutlu oldu…


Cafe Kirpi

Cuma akşamı canımız değişik bir yerde yemek yemek istedi. Bizde acaba nerede yesek? derken Bağdat caddesi üzerinde, Erenköy’de, arada kalmış gözden uzakta bir yer bulduk.


Yeniden merhaba

Uzunca bir aradan sonra nihayet sitemi hayata geçirmeyi başardım. Mayıs 2008’den beri üzerinde çalıştığım sistemi nihayet bitirebildim. İlk olarak da bu sistemi kendi sitemde deniyorum!


Terzi ve Söküğü

Uzuuunca bir süredir kendi sitemi hazırlamayı düşünüyordum. Her zaman bir iş, bir yoğunluk, açıkcası bir bahane çıktı! Derler ya,