OKUMA SÜRESİ 17:04

Ruby 1.8.7, Bash ve TextMate

macOS Sonoma 14.4.1

2023’te python dünyasına bomba gibi giriş yapan Ruff Linter için bir TextMate bundle’ı geliştirmiştim.

Tam olarak entegre olamadığım için halen eski bundle’ımı kullanmaya devam ediyordum. Üzerinde çalıştığım projenin çok fazla python dosyasına sahip olması ve çok fazla düzeltilecek linter problemleri olmasından dolayı zamandan kazanmak için Ruff’ı kullanmaya karar verdim. Bir baktım, aradan geçen süre zarfında Ruff çok ilerlemiş ve benim bundle çalışmaz hale gelmiş. Komut çağırma şekli değişmiş, argümanlar farklılaşmış.

O zaman dedim ki;

Madem öyle, şu bundle’ı baştan özene bezene tekrar yapayım!

dedim ve bu noktada büyük bir maceranın içine gireceğimden haberim yoktu. Şu soru sorulabilir;

Neden TextMate ?

macOS’ta native çalışan tek dişi kalmış bir canavar kendisi. Ama asıl efsane kısmı şu, bu uygulamayı, bildiğiniz herhangi bir programlama dilini kullanarak (Python, Ruby, Bash, JavaScript, PHP, Perl, Swift, Lisp, AppleScript…) extend edebilirsiniz. Hiçbir özel dil, konfigürasyon öğrenmenize gerek yok!

Şöyle güzel bir markdown editörüm olsa ? diyip oturup bunun için bundle yapabildim. Aynısını VS Code’a denedim, vim’de denedim beceremedim. Önce vim’in dilini öğrenmem lazım (kullanım kısmına girmiyorum bile…) Altı üstü bir metin editörünü kullanmak için kurs almak, bir sürü video izlemek bana biraz garip geliyor.

Sonradan gelen pek çok editör TextMate’in tmbundle yaklaşımını aynen kopyalamış ama asıl yapması gereken kısmı yapamamıştır. Sadece Grammar (Syntax Highlighting), ve Snippets kavramlarını birebir kopyaladı pek çok meşhur editör/ide. Ama Orijinal bundle fonksiyonunu beceremediler.

rmate ile ssh ile bağlandığım bir sunucudaki dosyayı local TextMate’imde kolayca açabiliyorum. Port forwarding yapıyor, TextMate default olarak 52698 porttan dinliyor sürekli.

Bir şey lazım olunca, kimseye muhtaç olmadan hemen yapabilme özgürlüğü veriyor bana. Bu bakımdan son 15 yıldır tek kullandığım editör. Bu ilkellik sayesinde go bilgimi inanılmaz pekiştirdim. Çünkü ne autocompletion var, ne nokta işaretine basınca otomatik tamamlama var, devamlı başka bir tab’de kullandığım kütüphanenin kaynak kodunu okumak zorunda kaldım. Acaba x objesinin ne metodu var ? sorusunun cevabı için devamlı kod okumak zorunda kaldım.

Ne GitHub Co-Pilot var ne de başka bir şey. Mecburen bu linter/checker geliştirme işlerini de öğrenmek zorunda kaldım. İlkelliğin çok faydasını gördüm ama geliştirme hızı olarak yavaş kaldım ama sıfır hataya yakın kod yazmaya başladım (linting bakımından).

Yıllar içinde, her yeni çıkan editörü denedim ve hiçbirinde TextMate’in esnekliğini bulamadım. İçlerinde benim için en heyecan verici olan zed oldu ama o da bir yere kadar…

Bu yazıyı sizleri TextMate’e geçirmek için yazmıyorum, belki seneye artık böyle bir araç tarih olacağı için kendi çapımda bir zamanlar böyle güzel bir araç da vardı denmesi için, tarihe minik bir not düşsün diye yazıyorum.

TextMate Bundle Editor ve Command

TextMate2 Bundle Editor ekran görüntüsü

TextMate2 Bundle Editor böyle bir şey, TextMate 1 daha güzeldi

Genel prensip şu; hangi dilde (scope) kod yazıyorsanız, belli event’leri tetikleyerek ekrandaki kodu (document) input olarak alıp bir şeyler yapabiliyoruz. Linter için yapmamız gereken şey, aynı command-line’ı taklit ederek STDIN (standard input)’i okuyup shell komutuna bir kısım argümanla beraber inputu göndermek/pas etmek:

echo "print('hello')" | ruff check --select T201 \
  --stdin-filename main.py \
  --output-format grouped -

main.py:
 1:1 T201 `print` found

Found 1 error.
No fixes available (1 hidden fix can be enabled with the `--unsafe-fixes` option).

Ne yaptık ? flake8-print (T20) kuralını uygulayarak, STDIN’den input’u komuta pipe’ladık, ruff input’ı aldı, fake dosya adı da verdik sanki fiziksel dosya varmış gibi, hata listesini de gruplayarak bize sonucu verdi.

Kabaca, TextMate’in metin yazılan ekranını (document) okuyup aynı hareketi yapmaya çalışıp ilk zorlu kısmı atlatmayı planladım. Şimdi bu command ekranı basit bir ruby script çalıştırabileceğimiz bir ruby dosyası gibi düşünebiliriz. Bu alana satırlarca fonksiyon yazmayayım, şöyle güzelce bir ruby projesi şeklinde, class ya da module kullanarak re-usable bir yapı kursam, daha sonra da kullansam diye düşündüm.

Uzun zamandır aktif olarak ruby geliştirmesi yapmadığım için, internet’te ruby project structure diye arama yaptım, kafama yatan bir şeyler bulurum diye. Bulabildiğim tek şey, yıllar önce benim de okuyup oradan öğrendiğim;

https://guides.rubygems.org/make-your-own-gem/

makalesi oldu. Ben zaten uzun zaman önce bu konu ile ilgili bir blog yazısı da yazmıştım. python ya da go olsa bir sürü repo, blog var konuyla ilgili olarak ama ne yazık ki ruby için bir şey bulamadım.

Ruby 1.8.7

Ruby, TextMate’in DNA’sında olan bir dil ama ne yazıkki uzunca bir süre Ruby 1.8.7 ve sonrasında yarım yamalak çalışan Ruby 2.6.10 ile birlikte geldi. Apple M işlemcilerin çıkışıyla TextMate daha da büyük sorunlar yaşamaya başladı. Builtin pek çok komut ruby kullandığı için an itibariyle Rosetta 2 sayesinde zar zor çalışmaya devam ediyor.

Daha önce geliştirdiğim GitHub Flavored Markdown Editor bundle’ında son versiyon ruby kullanmıştım ama bundle’ı kurarken bir ruby projesi kurar gibi paketler’i, ruby’i kurmak gibi şeylerle uğraşmak gerekiyordu. Birazcık zahmetli, ruby ile haşır neşir olanlar daha kolay anlar ve kurulumu yapabilir.

Halen TextMate kullanan Python geliştirici kaldıysa, çok zahmet çekmeden, kolayca, varolanlara ek kurulum yapmadan, sadece brew install ruff ile Ruff’ı kurup hayatına devam etmesini istiyordum. Dedim ya, yeni bir maceraya yolculuk yapmayı kafaya koymuştum :)

Rafta duran Ruby kitapları

Emektar Ruby kitaplarım!

Ruby bilgilerimi tazelemek için kendi yazdığım, bitiremediğim ruby kitabıma baktım. Modül kısmına. Çok basit ve yüzeysel yazmışım. İşime pek yaramadı. extend mi? include mu? kim kimden nasıl türüyordu? Biri birinden türediği zaman metodlar erişilemez oluyordu, public/private durumları mı vardı? Bir sürü unuttuğum konular. Rafta duran eski kitaplara bir bakayım dedim. Kitaplar süper ama hiç birinde bir ruby projesi nasıl olur yazmıyordu.

Ben de daha fazla zaman kaybetmeden kervan yolda düzülür, taktik maktik yok bam bam bam diye giriştim. İlk yapmam gereken şey bir tür Logger implemente etmekti.

Logger / Debugger

TextMate bize iki tane event veriyor; buna da Semantic Class deniyor:

 • callback.document.will-save: fiziksel SAVE işleminden önce
 • callback.document.did-save: SAVE işleminden sonra

Editör ekranında (document) + S (Command + S) tuşuna basıldığı an önce will-save sonra did-save çalışıyor. Birbirinden bağımsız ve habersiz iki olay. will-save esnasında bir hata olursa, bunu ekranda bir yerde görmek için iki seçeneğim var. Ya tool tip göstermek, bir an belirip mouse üzerinde gidince kaybolan ya da yeni bir döküman açıp oraya yazmak.

TextMate2 Editor ekran görüntüsü, tool tip

İşte tool tip. Mouse üzerinden gidince otomatik kayboluyor.

Event’ler arasında bir bağ olmadığı için, bunlar sanki bağımsız shell session’ı gibi her sefer sıfırdan clean-slate çalışıyorlar. Yani o an, ruby’den bir environment variable’ı set etsem (will-save) sonrasında çalışan (did-save) event bu variable’ı okuyamıyor çünkü o scope’da öyle bir environment variable’ı yok.

Kodu formatlama anı will-save esnasında STDIN’i okuyup komuta verilip sonuç tekrar document’a yazılıyor yani STDOUT’a ve devamında fiziksel SAVE işlemi başlıyor ve dosyanın nihayi hali diske yazılıyor. Önden formatlı hali vermem lazım ki esas check işlemi SAVE esnasında yapılabilsin. Aksi taktirde sonsuz döngü gibi oluyor. Aynı django’nun signals’ı gibi. SAVE ederken write işi yaparsam tekrar SAVE tetikleniyor, sonsuz döngü…

Shell komutlarını çağırmak için TextMate’in içinden process.rb çıkıyor ve bunu kendi kütüphanelerimizde;

require ENV['TM_SUPPORT_PATH'] + '/lib/tm/process'

out, err = TextMate::Process.run(cmd, args, TM_FILEPATH)   # fiziksel dosya
out, err = TextMate::Process.run(cmd, args, :input => input) # custom input 

şeklinde kullanıyoruz. İlk gol burada geliyor. Ruff, komut satırından çalışınca hataları STDERR’a, çıktıyı da STDOUT’a veriyor. Benim shell exit code’a ihtiyacım var. Ruff config yanlış olabilir, verilen input parse edilemiyebilir. Eğer hata varsa, out boş, err dolu. Eğer kod format işi başarışız biterse format edilmiş çıktı out’a, linter hataları da err’a gibi kaos return value’lar var.

Shell exit code’u alabilsem direk ona bakacağım, eğer 0 ise execution’da bir hata yok diyeceğim ama bunu alamıyorum. Ya kendim yeni bir process kütüphanesi yapacağım ya da olanı kullanacağım.

Normalde;

$ ls NONEXISTINGDIR
ls: NONEXISTINGDIR: No such file or directory

$ echo $?
1

olur. Exit code 0 değilse bir hata var demektir. TextMate::Process.run bana bunu vermiyor :) Bir formül bulmam lazım. Esas problem, ilk tetiklenen event sırasında bir hata olursa bir anlık bu durumu nerede görüntüleyebilirim? Hani bu bir web uygulaması olsa, konsol’a yazarız ya, bir tür konsolumsu bir şey icat etmem gerek.

Bash Completion

Şimdi ne alaka ? diyebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde fzf ile uğraşırken işletim sisteminin default completion’arına bunu acaba nasıl entegre ederimi araştırırken şöyle bir durumla karşılaştım:

$ rake<TAB>

bastığım an bir kısım değişken set edilip geriye sonuçlar başka bir değişkenlere atanarak dönüyor. Ben araya girip ekrana bir şey yazdırdığım zaman readline’ı bozmuş oluyorum. Araya girip gelen/giden argümanları bir yere, bir middleware gibi (aaah aah console.log) yazmanın yolunu ararken birden /tmp/log diye bir dosyaya yazmak fikri geldi.

$ echo foo >> /tmp/log

# pro-tip
# birden fazla echo’yu tek pipe ile append etmek!
{
  echo "line 1"
  echo "line 2"
  echo "line 3"
} >> /tmp/log

Ayrı bir Terminal tab’i açıp;

$ tail -f /tmp/log

yapınca real-time aynı browser’ın konsolu gibi patır patır her şeyi görebilir hale geldim. O zaman aynı taktiği kullanıp bundle içinden de ruby ile bunu yapayım?

Builtin Logger

Ruby 1.8.7 builtin logger’a sahip:

LOG_FILE = '/tmp/log'
ROTATION_TIME = 1200 # saniye
logger = Logger.new(LOG_FILE, 'daily', ROTATION_TIME)

Bir şekilde DDD (Domain Driven Design) kafasıyla bir yapı kurup, tüm kullanacağım classmodule mu ne ise onlara bu logger’u geçmeyi planladım. TextMate Command’ı bir scope’a bağlayabiliyoruz. Yani TextMate’te python kodu yazmak için Python, ruby için Ruby ya da markdown yazmak için Markdown scope’u seçmek gerekir.

Bu sayede, scope’a göre özellik yapmak mümkün. Yani + X (Option + X) kombinasyonu, Python scope’unda bir iş yaparken, Ruby scope’unda bam başka bir iş yapabilir. Python için linter yaptığıma göre daha önceki bundle’da da yaptığım gibi source.python scope’unda bu işleri yapmaya karar verdim.

Aynı scope’ta iki farklı şey olduğu için, birbirlerini ezmesinler diye environment’tan bir değişken okuyup aç/kapa şeklinde bundle’ı enable/disable yapıyordum. Yani Ruff Linter ile Python FMT çakışmasın diye;

TM_PYTHON_FMT_DISABLE=1   # Python FMT bundle’ı disable eder.
TM_PYRUFF_DISABLE=1     # Ruff bundle’ı disable eder.

şeklinde bir yapı kurdum. Hatta bir kere mail grubunda sormuştum, farklı bundle’lar will-save ya da did-save’i kullanınca priority nasıl oluyor? kim kimi eziyor? Şu cevap verilmişti:

 • callback.document.did-save.1
 • callback.document.did-save.2
 • callback.document.did-save.3

Sonuna .1, .2 gibi numara vererek bu önceliklendirme işi yapılıyormuş. Bu bilgi aklımda, ufak ufak yaptıklarımı denemeye başladım.

Varan 2 : Race Condition

Bir baktım, ruff linter’ı run ederken ekranda sanki python-fmt’u çalıştırmışım gibi hata mesajları gelmeye başladı. Hemen logger’ı diğer bundle’a da takınca gerçekleri gördüm. Her iki bundle’da source.python scope’unda olduğu için, benim execution’ı kesmemin bir anlamı yokmuş. Her seferinde will-save ve did-save çalışıyor :) O an anladım ki, her bundle için ayrı bir scope yapmak lazım.

Bunlar hiçbir yerde yazmadığı için ben de şans eseri farkına vardım. 2008’den beri bu şekilde kullanıyordum :) Hemen source.python.fmt ve source.python.ruff diye iki yeni scope oluşturdum.

DOT-NOTATION’ın şöyle bir güzelliği var, bu uydurduğum yeni scope’lar aslında source.python’un child scope’u bir tür sub-class. Tüm özellikler inherit (miras geçiyor) ediyor. source’un tüm özellikleri, python’un tüm özellikleri artık bu benim scope’larda da var. Bu özellikler neler?

 • Command binding’er
 • Key press / Tab completion
 • Syntax ve Grammar

Yani kullanıcının hayatı değişmeden devam ediyor.

Varan 3 : Shared Storage

Logging işi tamam, scope’ları da çözdüm. Şimdi eventler arasında bir bağ kurmam lazımdı. Keza eventler ayrı ayrı çıktı veriyordu ve will-save’den dönen bazı şeyleri did-save’e aktarmam lazımdı. Bir database olsa ya da REDIS olsa oradan okusam yazsam. Acaba TextMate’in bu iş için bir API desteği var mıydı? Tabiiki yoktu :) Bir an için in-memory SQLITE bile düşündüm.

O zaman tek şansım aynı logger’daki gibi yine /tmp/ altında bir dosyaya yazıp okumak ve duruma göre silmek!

Ekstradan bir DISK I/O operasyonu, minik bir yük… Makineler güçlü, diskler hızlı o kadar olsun diyerek bu fikre sımsıkı sarıldım. Peki dosyayı hangi isimle kaydetmem lazımdı? Örneğin kullanıcı foo.py diye bir dosyada çalışıyor, hata ya da başka bir iş için storage ne diye kaydedecekti kayıt edeceği şeyi?

İki farklı proje, ikisinde de foo.py olsa, mesela kullanıcı Django projesinde çalışsa her iki projede de manage.py olacak :) Ne yapacağım FULL-PATH mi yazacağım /tmp/ altına? O an bir şimşek çaktı! TM_DOCUMENT_UUID. Her açılan dosya / pencere için unique bir ID veriyor TextMate UUID formatında.

O zaman /tmp/textmate-fmt-88F0A351-BBF2-4F8B-90C0-61B4A729B903 şeklinde dinamik olarak dosyaların ne olduğuyla ya da adıyla cebelleşmeden işi çözebilirdim.

Python Kafasıyla Ruby Yazmak

Dedim ya, uzun zamandır ruby ile uğraşmıyorum. ruby’de mixin yaklaşımı var, python gibi multiple inheritance yok. Mixin’leri class’a include edebilirim. class yerine module kullanmak istiyorum, Logging, Storage, Helpers gibi… Birbirlerine takarak istediğim yapıyı kurmak istiyorum.

Önce saçma sapan bir şeyler yaparak istediğime yakın bir yapı kurdum ama modül içinde constant’ları yanlış ekledim;

lib/constants.rb

module Constants
 TM_PYRUFF_DISABLE = !!ENV["TM_PYRUFF_DISABLE"]
end

ruff_linter.rb

require ENV["TM_BUNDLE_SUPPORT"] + "/lib/constants"

module RuffLinter
 def enabled?
  !Constants::TM_PYRUFF_DISABLE
 end
end

Kendi kendime soruyorum; neden Constants::TM_PYRUFF_DISABLE çağırıyorum? neden RuffLinter’ın bir parçası gibi olmadı? Sonra yaptığım saçmalığı anlayıp düzelttim:

ruff_linter.rb

require ENV["TM_BUNDLE_SUPPORT"] + "/lib/constants"

module RuffLinter
 include Constants

 def enabled?
  !TM_PYRUFF_DISABLE
 end
end

Bunun yanı sıra; Ruby ve Python birbirine çok benziyor syntax olarak:

a = []  # bu bir array (ruby)

ve bu;

a = []  # bu bir list (python)

Python’da Truthy ve Falsy değerleri var. Boş list (array) Python için Falsy değer. Yani;

a = []
if a:
  print('ok')

Sonuç; hiçbir şey print edilmez!. Benim kafa python’da olduğu için; ruby’de de o şekilde yazdım… ve büyük patladım:

a = []
puts "ok" if a # => ok

Bir sürü şeyi düzeltmek zorunda kaldım. Güncel Ruby’de (v3+) olan neredeyse hiçbir şey 1.8.7’de henüz implemente edilmemiş… Zamanda geri yolculuk gibi.

TextMate UI Elementleri

Bazı builtin gelen bundle’larda ekranda UI elementleri çıkaran oradan seçim yaptıran şeyler görmüştüm. Hatta AppleScript ile entegre olup, bundle’ı run edip shell osascript ile çalıştırıp input alıp TextMate’e geri dönmek gibi imkanlar da vardı. Hemen builtin bundle support dizinine gidip ne var ne yok bir bakayım dedim:

$ cd ${HOME}/Application Support/TextMate/Managed/Bundles/Bundle Support.tmbundle/Support/shared/lib/

ui.rb diye bir kütüphane, bir daldım içinde, autocompletion’dan (bildiğimiz modern bir completion değil ama iş görür) tutun da, kullanıcıdan secure input (keychain entegreli), renki tool tip’ler, içinde html metin gösterme widget’ları, modal dialog’lar, progress bar, web preview… Yıllarca nasıl yaparım ? diye düşündüğüm her şey elimin altındaymış ve benim bundan haberim yok :)

Artık olayı kafayı taktığım için kendi screencast sitesine bakmaya karar verdim. Çok eskiden izlemiş hatta kaydetmiştim. Site halen yaşıyor mu diye bir bakayım dedim:

https://macromates.com/screencasts

Bazı linkler çalışmıyordu onları web archive’dan buldum. Direkt olarak macos’un nib’lerini kullanarak yani Interface Builder ile istediğin şeyi yapıp TextMate’in içinden çağırmamın mümkün olduğunu 12 YIL gecikmeli olarak öğrendim.

İçinden çıkanlar eski işlemci mimarisine göre derlendiği için M işlemcide çalışamıyordu. Mucizevi bir şekilde CocoaDialog.app çalışıyordu:

# bir kısım derlenmiş binary’ler çıktı.
$ cd "${HOME}/Application Support/TextMate/Managed/Bundles/Bundle Support.tmbundle/Support/shared/bin/

İlk iş olarak içinden çıkan simple_notification ve alert’i kullandım. Hızla kaybolan tool tip yerine ekranda bir alert gösterip OK ya da CANCEL gibi kafama göre (max 3 buton) buton ekleyebildiğim bir şeyim olmuştu. Ne yazık ki bu heves de kursağımda kaldı çünkü random bir şekilde TextMate çakılmaya başladı bunları kullandıktan sonra. Çalışması bile benim için mucizeydi, en azından çakılana kadar istediğimi yapma şansım oldu.

İşin tehlikeli tarafı, o çıkan alert TextMate’in hali hazırdaki default alert’i. Yani pencereyi kapat dediğimizde kaydetmeden çıkıyorsunuz emin misiniz? sorusunu soran UI elementi ile aynı. Tek farkı ben onu ruby’den çağırıyorum TextMate ise onu original olarak C++ ya da Objective-C’den çağırıyordu.

Mecburen eldeki çalışan tool tip’e geri dönmek zorunda kaldım.

Go to Errors

TextMate2 Editor gutter ekran görüntüsü

Gutter’a tıklayarak hatayı görüntüleme

Linter’ı çalışıp kurala uymayan satırları tespit ettikten sonra, ilgili satırı mark edebiliyoruz. Satır sayısı az olunca yukarı aşağı hareket ederken göz ucuyla sol kısma bakıp, tıklayıp ne sorun olduğunu görüyoruz.

Bahsettiğim gibi, tool tip mouse üzerinden gidince otomatik olarak kaybolduğu için, sürekli kod içinde hareket ederek sol taraftaki gutter’a bakmak gerekiyor. Arada mesafe olunca bu bazen işkenceye dönüşebiliyor.

TextMate::UI elementleri kurcalarken bir baktım tam benlik bir element var: TextMate::UI.menu. Yapmam gereken hataları bir Array’de tutup bu elemente vermek ama sorun şu; her şey asenkron ve bağımsız çalışıyor. Linter işini bitirdikten sonra sonucu bir yere yazmam lazım ki bir tuş kombinasyonuna basıldığı zaman oradan sonucu okuyup UI.menu’ye verebileyim:

TextMate2 Editor ekran görüntüsü

+ G (Option + G) ile Go to Error

Bash Bilgilerimizi Tazeleyelim

ruff’ın çıktısı json olarak alamadığım için (1.8.7’de json yok) bazı şeyleri bolca regex kullanarak ve bash araçları kullanarak çözmek zorunda kaldım. Bu esnada macOS - BSD kaynaklı grep farkları ile boğuşmak zorunda kaldım. Tüm komutların gnu versiyonları var ama kullanıcının kendi tarafında gnutools, gnuawk, gnused gibi gnu tabanlı şeyleri kurması gerecekti.

Mecburen eldeki eski araçlarla çıktıları kes, biç, ayır, grep’le gibi olaylara girmek zorunda kaldım. cut, awk, sed, grep, sort, jq gibi araçları bolca kullandım.

Sonuç

Belkide 2 ya da 3 kişinin (ben dahil) kullanma ihtimali olan, ve bir sonraki macOS sürümünde %99 ihtimalle artık çalışamayacak bir program için geceleri geç saatlere kadar debelendim büyük bir zevkle.

Çok uğraştım ve unuttuğum konuları tekrar hatırladım, bildiklerimi pekiştirdim ve en güzeli de; günlük mesaimde çalıştığım projeyi süper hızlı bir şekilde, kimi zaman elle, kimi zaman otomatik (autfix özelliği var!) olarak tereyağından kıl çeker gibi refactor etmeyi başardım (tam bitmedi ama)…

Tamamen açık-kaynak, herkes katkı sağlayabilir ve tepe tepe kullanabilir. Son olarak, ChatGPT’ye özel teşekkürlerimi sunuyorum. O olmasa Ruby 1.8.7 tarafında çok sıkıntı çekerdim, işleri süper hızlandırdı. Çoğu zaman uydurma bilgiler verse bile bana ışık tuttu, bir ipucu sağladı. Bazen inanılmaz şekilde TextMate ile ilgili de doğru cevaplar verdi, nereden öğrendi nasıl bildi orasını çok merak ediyorum.

Bir süredir blog post da yapmamıştım, bahaneyle sitemde minik güncellemeler de yaptım. Eğer denemek isterseniz;

https://github.com/vigo/textmate2-ruff-linter

Benzer Makaleler

Konu ile ilgili toplam “28” adet benzer makale bulunuyor.

Yıllara Göre

Blog arşivinde toplam “80” kayıt bulunuyor.

2024 yılına ait 1 makale

2023 yılına ait 2 makale

2022 yılına ait 1 makale

2021 yılına ait 4 makale

2016 yılına ait 1 makale

2015 yılına ait 1 makale

2014 yılına ait 3 makale

2013 yılına ait 3 makale

2012 yılına ait 8 makale

2011 yılına ait 16 makale

2010 yılına ait 6 makale

2009 yılına ait 22 makale

2008 yılına ait 11 makale

2006 yılına ait 1 makale